Se videoen fra Cambridgeholdets sidste tur til London og hør om undervisningen i Cambridgeengelsk

Fakta om Cambridge-engelsk

Et tilbud til eleverne i 9. klasse.

Der er undervisning seks timer om ugen.

Afsluttes med en frivillig prøve.

Prøven består af fem dele, hvor de skriftlige dele rettes og bedømmes i Cambridge.

Bestås eleven alle dele, udleveres et såkaldt FCE-certifikat fra University of Cambridge.

FCE er en internationalt anerkendt eksamen, som giver adgang til at studere i udlandet.


Stine Agervig, underviser i Cambridgeengelsk:
Eleverne bliver selvsikre og flydende på engelsk
Med Cambridge-engelsk kommer eleverne helt tæt på en engelsksproget hverdag. De får en stor viden om sproget, viden om hvordan man gebærder sig på både formelt og uformelt sprog. De lærer, hvordan man tiltaler hinanden i forskellige situationer – både mundtligt og på skrift – og så får de et langt større ordforråd, fordi de har dobbelt så mange engelsktimer som kammeraterne på de andre hold.
​Undervisningen består af mange forskellige elementer – de læser og skriver, de lytter til engelsk, og de taler. Eleverne på Cambridge-holdet arbejder meget, til gengæld rykker de sig utrolig hurtigt og rigtig meget. I løbet af skoleåret plejer vi at arrangere en tur til London sammen med nogle forældre.​

Mød Goethe-tysk lærer Susanne Dannevang​

Fakta om Goethe-tysk

Et tilbud til eleverne i 8. klasse.

Afsluttes med en frivillig eksamen.

Eleverne bedømmes efter en international skala.

Består eleverne, får de et A2 Goethe-certifikat.

A2-certifikatet giver adgang til at studere i Tyskland.

Prøven består af en skriftlig del (lytte, læse og skrive), som varer 70 minutter, og en mundtlig del, som afholdes parvis uden hjælpemidler og varer 15 minutter.

Mød Anja Hansen, lærer i indskolingen og på mellemtrinnet​

Anja Hansen har været lærer på Kirstine Seligmanns Skole siden 2004.

Hun underviser primært i dansk og billedkunst men har også idræt, historie og matematik på repertoiret.​

​Lærer Anja Hansen: Børnene lærer værdien ved samarbejde lige fra 0. klasse​

​Når jeg underviser i indskolingen, forsøger jeg at skabe en kobling mellem det faglige og det sociale i klassen. Vi er på skolen privilegerede i den forstand, at forældrene aktivt har valgt skolen til. Det giver et stærkt engagement, hvilket hjælper os til at skabe ro, tid og rum til at gøre det, vi er bedst til, nemlig at undervise.

Med opbakningen hjemmefra møder eleverne glade og engagerede op til skoledagen og er klar til dagens dont, når klokken ringer ind.
​I min undervisning arbejder jeg aktivt med at bevidstgøre eleverne om kvaliteten af samarbejde, og jeg forsøger at gøre dem bevidste om deres eget ansvar og deres egen rolle i et velfungerende samarbejde - både i faglige og sociale sammenhænge. Det gør jeg blandt andet ved, at eleverne arbejder med én fast læringsmakker i en periode på to uger, hvorefter de igen skifter makker.

Mød lærer Henrik Nørtoft Olesen, lærer i indskoling, på mellemtrin og i udskolingen

Henrik Nørtoft Olesen har været lærer på Kirstine Seligmanns Skole siden 2007, og han underviser i kristendom, idræt, biologi og matematik.​

Henrik Nørtoft om at være lærer på Kirstine Seligmanns Skole: Her kan jeg koncentrere mig om at undervise

”Kirstine Seligmanns Skole er noget, som elever og forældre vælger til. Eleverne kommer her, fordi de tror på skolens værdisæt.
De kommer her for at lære noget. De er motiverede.
Det betyder, at jeg kan koncentrere mig om det, jeg er uddannet til – nemlig at undervise. Det betyder også, at jeg har et aktivt og godt forhold forældrene, og vi arbejder i fællesskab på at løfte eleverne.
Det bedste ved at undervise her på skolen er samspillet med eleverne. Det er berigende at gå på arbejde, og her er både plads til seriøs undervisning og til humor, til at hygge sig og til at diskutere.
Relationen til børnene er noget helt særligt, fordi vi er her med samme dagsorden.

Selvfølgelig er der også udfordringer, men det at vi har fælles mål, sparer os for mange forhindringer.”​

​​Vil du se mere til vores skole?

Følg med på vores Facebookprofil, hvor vi ofte poster billeder af vores spændende projekter m.m.

Faglighed, fællesskab og dannelse

Vi har den overbevisning, at kun når læring og fællesskab går hånd i hånd, trives hvert enkelt barn og ung og udvikler den dannelse, som sikrer et stærkt fodfæste i livet. Kirstine Seligmanns Skoles stærke traditioner udgør fundamentet for faglighed, fællesskab og dannelse.

Adresse

Kirstine Seligmanns Skole

Herslebsgade 3, 7100 Vejle

CVR: 44448416

EAN: 5790002726996

Kontakt os

☎ Telefon: 75 82 04 52

✉ E-mail: kss@kssvejle.dk

Find vej