Translokationer juni 2020

Torsdag d. 18. juni blev der afholdt translokation, klassevis, for 10.a og 10.b.

Solen skinnede, da de festklædte elever, sammen med deres forældre, gik gennem skolegården på den røde løber, omkranset af bøgegrene og flag.

Humøret var højt og stemningen højtidelig og fin.

Fredag d. 19. juni var det 9. klassernes tur. Deres translokationer blev ligeledes afholdt klassevis.

Her var vi knap så heldige med vejret, men translokationerne forløb rigtig fint, igen i en dejlig stemning og atmosfære.

Programmet, ved alle translokationer, bestod af: Fane- og elevindmarch, sang v. elever fra 4.-5. klasserne​, skolelederens tale til afgangseleverne, afgangselevernes tale til skolen samt uddeling af afgangsbeviser.

Efterfølgende var der hyggelige samtaler, ligesom der blev taget afsked mellem lærere, elever og forældre, taget billeder m.m. foran skolen.​

Se de stemningsfulde billeder herunder.

​​Vil du se mere til vores skole?

Følg med på vores Facebookprofil, hvor vi ofte poster billeder af vores spændende projekter m.m.

Faglighed, fællesskab og dannelse

Vi har den overbevisning, at kun når læring og fællesskab går hånd i hånd, trives hvert enkelt barn og ung og udvikler den dannelse, som sikrer et stærkt fodfæste i livet. Kirstine Seligmanns Skoles stærke traditioner udgør fundamentet for faglighed, fællesskab og dannelse.

Adresse

Kirstine Seligmanns Skole

Herslebsgade 3, 7100 Vejle

CVR: 44448416

Kontakt os

☎ Telefon: 75 82 04 52

✉ E-mail: kss@kssvejle.dk

Find vej